Ak máte sedavú prácu a v kancelárii za pracovným stolom trávite hŕbu hodín, mali by ste si dať záležať na výbere ergonomickej stoličky. Správne vybraná a nastavená kancelárska stolička vám totiž pomôže pri práci sedieť v správnej polohe, bude uľahčovať vášmu chrbtu a znižovať riziko bolestí chrbta, paží či hlavy. Pozrite sa na náš video návod, kde popisujeme jednotlivé časti stoličky a radíme, ako ich správne nastaviť.
Chcete vedieť, ako si tu správnu stoličku vybrať? Pozrite sa na náš video návod.
(Pre prezretie všetkých našich videoporadní navštívte náš YouTube kanál.)
Čo si ujasniť pred výberom
Kancelárska stolička alebo kreslo?
V prvom kroku sa budete rozhodovať medzi dvoma kategóriami produktov: kancelárske stoličky a kancelárske kreslá. Rozdiel je v ich konštrukcii: kancelárske stoličky majú väčšinou viac možnosti nastavení, sú ľahšie a priedušnejšie. Kancelárske kreslá bývajú mohutnejšie, mávajú širšiu a masívnejšiu opornú časť a na prvý pohľad sú aj pohodlnejšie. Väčšinou ale majú menej možností nastavení a veľmi tak záleží na ich prevedení a na tom, či konštrukcia kresla zodpovedá vašej postave.
Čas sedenia
Pred nákupom kancelárskej stoličky si tiež ujasnite, ako dlho na stoličke plánujete každý deň sedieť – podľa tohto faktora je možné stoličky deliť na tie, ktoré sú vhodné na krátkodobé sedenie, a na ergonomické stoličky vhodné pre celodennú prácu posediačky. Kancelárske stoličky podľa odporúčaného času sedenia rozdeľujeme do týchto skupín:
Nosnosť
Nosnosť určuje maximálnu váhu človeka, ktorý by mal stoličku využívať. Stoličky mávajú nosnosť minimálne 110 kg, ale v ponuke máme aj kancelárske stoličky s vyššou nosnosťou (120 kg, 130 kg, 150 kg a 160 kg).
Konštrukcia stoličky
Stolička by mala byť skonštruovaná tak, aby ju bolo možné nastaviť podľa postavy pracovníka a poskytovala tak jeho telu potrebnú oporu a pohodlie. Konštrukcia kancelárskej stoličky musí byť pevná a stabilná, nie vratká alebo nestabilná. Existujú ale aj stoličky, ktorých sedadlo je upevnené na špeciálnom pohyblivom pere, ktoré núti zapájať pri sedení rôzne druhy svalov. Taká stolička určite perfektne plní svoju podstatu, ale každému nemusí priniesť komfort.
Teraz si prejdeme jednotlivé časti stoličky a vysvetlíme ich funkčnosť:
Sedadlo stoličky
Sedadlo stoličky by malo byť vždy nastaviteľné. Ideálne je, keď je možné sedadlu nastaviť výšku (posúva sa hore a dole), u prepracovanejších stoličiek je možné nastavovať aj hĺbku (jazda dopredu a dozadu) alebo sklon (uhol sklonu dopredu a dozadu). Sedadlo je potrebné nastaviť podľa výšky pracovníka tak, aby pri sedení mal kolená o kúsok nižšie ako boky a pritom chodidlá pohodlne položené na zemi, a to aj vo chvíli, keď sa oprie alebo zakloní.
Venujte pozornosť aj tvaru sedadla, ktorý by mal byť čo najviac prispôsobený ľudskému posedu. Vytvarované sedadlo vás bude tiež motivovať k tomu, aby ste sedeli v správnej pozícii, ale nesmie vám stláčať stehná zospodu.
Operadlo
Operadlo chrbta by malo byť správne tvarované, vyrobené z vhodného čalúnenia a predovšetkým by malo byť pohodlné. Ideálne je, ak má nastaviteľnú bedrovú opierku, vďaka ktorej bude oporná časť kopírovať tvar vašej chrbtice.
Odporúčame si zaobstarať kancelársku stoličku so synchrónnym mechanizmom, ktorá umožňuje tzv. dynamické sedenie: vo chvíli, keď sa opriete, sa operadlo mierne nakloní dozadu s vami a pokračuje tak v podpore vašej chrbtice. Na niektorých stoličkách je tiež možné nastaviť protiváhu podľa hmotnosti pracovníka tak, aby ho pri opretí vždy jemne vracala do správnej polohy.
Podrúčky
Podrúčky uľavujú svalom paží a na ramenách a zároveň uľahčujú vstávanie zo stoličky, určite je teda žiaduce zaobstarať si kancelársku stoličku s opierkami. Podrúčky by mali byť iba tak veľké, aby podopierali lakte, nie zápästia. Zároveň by mali byť umiestnené tak, aby ste s nimi nenarážali do stola.
Existujú kancelárske stoličky s opierkami, ktoré sú umiestnené napevno alebo sú výklopné (môžete ich tak využiť len v prípade potreby). Výhodou je, keď sú podrúčky flexibilné a umožňujú nastavenie výšky, niekedy aj hĺbky a uhla umiestnenia. Ak z nejakého dôvodu o podrúčky nestojíte alebo ich nepotrebujete, jednoducho vyberte kancelársku stoličku bez podrúčok.
Podhlavník
Niektoré stoličky umožňujú tiež pracovať „poležiačky“, pri takých stoličkách oceníte podhlavník čiže opierku hlavy z tzv. lenivej peny, ktorá netlačí hlavu dopredu.
Materiál
Pri výbere stoličky sa zamerajte predovšetkým na materiál poťahu – textil je veľmi príjemný na dotyk, sieťovaný materiál je zase veľmi hygienický a priedušný. Niektoré stoličky oba materiály kombinujú: na sedadle tak môžete mať príjemné textilné čalúnenie, zatiaľ čo operadlo zo sieťoviny bude vďaka priedušnosti zabraňovať poteniu.
Samotná konštrukcia stoličky väčšinou býva vyrobená buď z plastu (v takom prípade je stolička ľahšia, ale aj menej odolná a s nižšou nosnosťou), alebo má konštrukciu kovovú (stolička býva pevnejšia, stabilnejšia, s vyššou nosnosťou, ale aj ťažšia).
Farba
Ako posledný bod vám odporučíme vybrať samotný dizajn stoličky. Predovšetkým v open space je potrebné, aby interiér vhodne ladil a pomáhal dotvárať firemnú identitu. Okrem bežných čiernych kancelárskych stoličiek v našej ponuke nájdete aj kancelárske stoličky červené, biele, modré, zelené, sivé alebo napríklad oranžové. Voľte vkusne a s ohľadom na okolité prostredie a vlastné preferencie.
Pre ľahšiu orientáciu v našej ponuke využite dynamický porovnávač kancelárskych stoličiek.
Prečo investovať do správnej stoličky?
Prácu posediačky pri počítači vykonáva čoraz viac ľudí a čas strávený v tejto neprirodzenej pozícii sa predlžuje. Zamestnanci v kanceláriách a aj tí, ktorí pracujú na počítačoch z domova, už väčšinou pocítili bolesti chrbta a končatín. Ak si neupravia svoje pracovisko a nezaobstarajú si vhodnú kancelársku stoličku, môžu tieto problémy prejsť až v syndróm RSI (poškodenie z trvalého namáhania).
Najčastejšie sa pri práci na PC objavujú tieto problémy:
- poškodenie chrbta a krčnej chrbtice,
- bolesti hlavy,
- bolesti rúk, zápästí, lakťov a ramien,
- syndróm tenisového lakťa,
- syndróm karpálneho tunela,
- poškodenie hybnosti ramenných pletencov.
Syndróm RSI je súbor poškodení, ktoré vznikajú v dôsledku nedodržiavania ergonómie práce a pracovného prostredia. Vznikajú opakovaným namáhaním určitých častí tela, najmä potom opakovanými drobnými pohybmi, nesprávnou polohou tela pri práci alebo neustálym svalovým napätím. Syndróm RSI je v dnešnom digitálnom svete jednou z najčastejších príčin choroby z povolania, ktoré sa dotýkajú predovšetkým kancelárskych profesií. Často vedie k operatívnym zákrokom.
Syndrómu RSI sa dá predchádzať preventívnym dodržiavaním základných ergonomických pravidiel a ergonomickým prispôsobením pracoviska. Funkčná ergonomická stolička je tak jedna z prvých kancelárskych vecí, ktorú by ste mali riešiť hneď na začiatku, nie až po niekoľkých rokoch sedenia.
Pre ľahšiu orientáciu v našej ponuke využite dynamický porovnávač kancelárskych stoličiek.
na úvodnú stránku |
nakúpit kancelárske stoličky |