Každá firma i domácnosť niekedy stoja pred otázkou, ako najlepšie zničiť dokumenty, ktoré obsahujú citlivé údaje. Môže sa jednať o účtovné záznamy, informácie o zamestnancoch alebo dodávateľoch, prezentáciu firemného know-how, marketingovú stratégiu alebo napríklad len faktúry od nákupov. Pri niektorých typoch dokumentov spôsob likvidácie priamo ukladajú právne normy pre skartáciu dôverných a utajovaných materiálov. Pri iných je pre vás jednoducho bezpečnejšie, keď sa dokumenty zničia tak, že ich nikto nebude môcť prečítať.
Najjednoduchším spôsobom zničenia papiera je ich znehodnotenie v skartovačke. Ako vybrať tú najlepšiu skartovačku presne podľa vašich potrieb vám vysvetlíme v tomto článku, prípadne názorne ukážeme v nasledujúcom videoradcovi.
(Pre zhliadnutie všetkých našich videorádcov navštív náš YouTube kanál.)
Čo potrebujete vedieť pri výbere skartovačky?
Výber skartovačky závisí predovšetkým od toho, aké dokumenty a ako často budete skartovať. V prvom kroku si preto odpovedzte na tieto tri otázky:
- Potrebujete domácu skartovačku na príležitostnú skartáciu menšieho objemu papierov? Alebo naopak hľadáte profesionálnu skartovačku do firemných kancelárií s veľkým objemom dokumentov?
- Potrebujete likvidovať bežné kancelárske dokumenty či dôverné a utajované spisy?
- Aká bude gramáž skartovaných dokumentov? Budete chcieť skartovať aj ďalšie médiá určené na likvidáciu, ako sú napríklad CD?
Pre bežné skartovanie menšieho objemu dokumentov v domácnosti alebo v malej kancelárii väčšinou stačí osobná skartovačka so stupňom utajenia číslo 3 v nižšej cenovej hladine. Domáce skartovačky sú určené predovšetkým pre využívanie jedným pracovníkom a nedisponujú vysokými výkonmi. Väčšinou tiež nemajú automatický systém podávania papiera a vy tak musíte ručne do stroja vkladať materiály určené pre zničenie (ručné skartovačky papiera).
Veľké kancelárie, ktoré potrebujú likvidovať stovky až tisíce listín denne, využijú veľkoobjemové alebo automatické profesionálne skartovačky. Tieto výkonné kancelárske skartovacie stroje si poradia s väčším objemom papiera a bývajú vybavené automatickým podávačom, vďaka ktorému nemusíte do skartovačky dokumenty vkladať ručne. Niektoré stroje vedia zničiť aj dokumenty s kovovými kancelárskymi sponkami, s CD alebo DVD či dokonca magnetické karty, čo sa môže hodiť hlavne vo väčších podnikoch alebo v bankách.
Existuje aj zlatá stredná cesta skartovačiek, ktorá je vhodná pre stredne veľké kancelárie.
Toto základné rozdelenie vám umožní vybrať si z našej ponuky skartovačiek za pomoci parametrov vysvetlených nižšie. Využiť môžete aj náš interaktívny porovnávač skartovačiek.
Základné parametre skartovačiek
Stupeň utajenia
Platí, že čím vyšší stupeň utajenia skartovačka zaisťuje, tým menšie kúsky z dokumentu pri skartovaní vytvára. Existuje niekoľko noriem a vyhlášok, ktoré definujú, akému stupňu utajenia zodpovedajú jednotlivé veľkosti prúžkov či častíc. Ide o normu DIN 32 757 (ktorá definuje 5 stupňov utajenia), normu DIN 32757-1 (ktorá definuje stupne P-1, P-2, P-3, P-4, P-5 a P-6), a dve vyhlášky Národného bezpečnostného úradu. Všetko je prehľadne znázornené v tabuľke nižšie:
Značka
V našej ponuke nájdete spoľahlivé skartovačky značiek Rexel, Fellowes, HSM, Leitz a Dahle.
Typ rezu
Tento parameter určuje, aká je výsledná podoba papierového odpadu po skartovaní dokumentov. Skartovačky môžu byť vybavené pozdĺžnym rezom (na prúžky) alebo krížovým rezom na častice či dokonca mikročastice.
Objem koša
Kôš skartovačky je potrebné pravidelne vyprázdňovať, preto je dobré mať dostatočnú kapacitu (v našej ponuke nájdete mini skartovačky s objemom 9 litrov, až po skartovačky s objemom 145 litrov).
Kapacita rezania
Kapacita rezania udáva, koľko listov dokáže skartovačka skartovať naraz. Čím vyššia je kapacita, tým viac práce za uvedený čas stroj odvedie. Pri výbere skartovača si ale dajte pozor na technické údaje od výrobcu. Môže sa stať, že výrobca uvádza počet listov s gramážou 70 g/m2, aj keď väčšina bežných papierov má gramáž 80 g/m2. Číslo so špecifikáciou si teda musíte vynásobiť číslom 0,875, aby ste získali potrebný údaj. Fotopapier s gramážou 210 g/m2 potom zníži odporúčaný počet strán na tretinu.
Rýchlosť rezania
Rýchlosť rezania je udávaná v metroch za minútu, prípadne v milimetroch za sekundu. Určuje, ako rýchlo si skartovačka poradí so skartovaným dokumentom.
Hlučnosť a ovládanie
Hlučnosť je dôležitá pri veľkých objemoch skartovania, a to predovšetkým vo väčších kanceláriách s open space priestorom, kde by hlučná skartovačka mohla rušiť zamestnancov pri práci.
Čas nepretržitej skartácie
Niektoré pokročilé stroje majú neobmedzený čas skartovania, iné zasa umožňujú skartovať len niekoľko minút bez prestávky.
Špeciálne funkcie
- Ochrana proti preplneniu papierom: niektoré skartovačky majú špeciálny systém, ktorý zabráni zaseknutiu papiera.
- AntiJam: niektoré lepšie skartovačky disponujú funkciou, ktorá pomáha skartovaciemu stroju predísť zaseknutiu papiera v mechanike.
- SafeSense: technológia zvyšujúca bezpečnosť pri skartovaní. Chráni pred zachytením vlasov, častí oblečenia, šperkov a zvieracej srsti.
DÔLEŽITÉ: Ako pracovať so skartovačkou
- Rozhodne sa nepokúšajte skartovať materiál, ktorý nie je určený pre váš typ či model skartovačky.
- Pravidelne vyprázdňujte odpadovú nádobu tak, aby nemohlo dôjsť k zachyteniu skartovaného papiera späť na rezné nože.
- Neprekračujte reznú kapacitu, môže tým dôjsť k nenávratnému poškodeniu rezného mechanizmu.
- Pravidelne používajte príslušenstvo ku skartovačkám: premazávajte stroj olejom do skartovačky, inak sa môže veľmi dramaticky znížiť životnosť celého systému. Môžete použiť aj tzv. olejový papier, čo je papier napustený olejom, ktorého skartovaním sa premaže systém skartovačky ľahko a rýchlo.
- Pre ľahšiu manipuláciu s odpadom môžete používať vrecia do skartovačiek na odpad.
na úvodnú stránku |
využiť porovnávač skartovačiek | |
nakúpiť v kategórii skartovačiek |